Συμμετοχή στη Μαθητική ΄Εκθεση Ζωγραφικής με τίτλο ¨Περιβάλλον και Ψυχική Υγεία¨

Το σχολείο μας και οι μαθητές της Β΄τάξης συμμετείχαν στην μαθητική έκθεση ζωγραφικής με τίτλο ¨Περιβάλλον και Ψυχική Υγεία από το άτομο στην Κοινότητα και το Φυσικό Περιβάλλον¨ Η έκθεση πραγματοποιήθηκε σε σύμπραξη με την ομάδα ¨Art for Earth 22¨ και την Αστική Μη Κερδοσκοπική Εταιρεία ¨Humanlinks¨.

Στα πλαίσια του περιβαλλοντικού προγράμματος ¨Τέχνη και Περιβάλλον ¨ που υλοποιείται αυτή τη χρονιά στο σχολείο μας με υπεύθυνη καθηγήτρια την κ.Μωραϊτη Φωτεινή, οι μαθητές της Β΄τάξης δημιούργησαν ένα ομαδικό έργο τέχνης με υλικά από την φύση και αποτυπώματα απο φύλλα δέντρων.human Top

Ηταν χαρά μας να συμμετέχουμε στην έκθεση αυτή αφού στόχος του περιβαλλοντικού προγράμματός μας είναι να δημιουργήσουμε τέχνη, για να ευαισθητοποιήσουμε τους μαθητές μας σε περιβαλλοντικά θέματα και για να κατανοήσουν την αξία που έχει στην ψυχική μας υγεία ενα ωραίο φυσικό περιβάλλον,μακριά από ανθρώπινες επεμβάσεις.