ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ ΓΙΑ 4ΗΜΕΡΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΚΔΡΟΜΗ ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

ethosimo 5cd0c

Λαμβάνοντας υπόψη την υπ’ αριθμ. 33120/ΓΔ4/06-03-2017 (ΦΕΚ 681 Β/06/03/2017) απόφαση του Υπουργείου Παιδείας Έρευνας και Θρησκευμάτων «Περί εκδρομών –εκπαιδευτικών επισκέψεων μαθητών και μαθητριών Δημόσιων και Ιδιωτικών σχολείων Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης  εντός και εκτός της χώρας», σας γνωρίζουμε ότι το σχολείο μας προγραμματίζει εκπαιδευτική εκδρομή – μετακίνηση με τα εξής χαρακτηριστικά:

1.

ΣΥΝΟΛΟ

5.

ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ/Α ΜΕΣΟ/Α-ΠΡΟΣΘΕΤΕΣ ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΕΣ

Τουριστικό λεωφορείο σύγχρονο, ασφαλές, κλιματιζόμενο, με έμπειρο οδηγό στην αποκλειστική διάθεση του σχολείου σε 24ωρη βάση με δυνατότητα προσαρμογής του ημερησίου προγράμματος αναλόγως των καιρικών συνθηκών

6.

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΚΑΤΑΛΥΜΑΤΟΣ (μονόκλινα, τρίκλινα, κλπ.)

·      Ξενοδοχείο τουλάχιστον 4 ή 5 αστέρων εντός της πόλης της Θεσσαλονίκης. Δωμάτια κατά βάση τρίκλινα για τους μαθητές με κανονικά κρεβάτια (όχι ράντζα) και μονόκλινα για τους καθηγητές, σε συνεχή διανομή με τους μαθητές.

·      Ημιδιατροφή (δείπνο) με καλής ποιότητας πρωινό σε μπουφέ.

·      Στην τιμή να περιλαμβάνεται και ο φόρος διαμονής στο ξενοδοχείο.

7.

ΛΟΙΠΕΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ (παρακολούθηση εκδηλώσεων,
    επίσκεψη χώρων κτλ.)

·      Στην τιμή να περιλαμβάνεται και μόνιμος συνοδός-ξεναγός και ξενάγηση στην πόλη της Θεσσαλονίκης και στο Δίον.

·       Ενδεχόμενες τροποποιήσεις του προγράμματος της εκδρομής θα πραγματοποιηθούν μόνο με τη σύμφωνη γνώμη του αρχηγού-καθηγητή

8.

ΑΝΑΛΥΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗΣ ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΗΣ

·      1η Μέρα: Δίον με ξενάγηση - Θεσσαλονίκη

·      2η Μέρα: Ξενάγηση στην πόλη (Άγιος Δημήτριος, Ροτόντα, Βυζαντινό και Αρχαιολογικό Μουσείο, Άνω πόλη).

·      3η Μέρα: Λουτρά Πόζαρ-Έδεσσα.

·      4η Μέρα: Περίπατος στο κέντρο της Θεσσαλονίκης - Επιστροφή

9.

ΚΑΤΑΛΗΚΤΙΚΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ, ΩΡΑ ΚΑΙ ΤΟΠΟΣ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΠΡΟΣΦΟΡΑΣ

Οι προσφορές θα πρέπει να κατατεθούν αποκλειστικά σε σφραγισμένο φάκελο, από εκπρόσωπο του γραφείου ταξιδίων στο γραφείο του Διευθυντή μέχρι την Παρασκευή 14/02/2020  έως και ώρα 13:00μμ. Προσφορές με email, ή με το ταχυδρομείο δεν γίνονται δεκτές.

10.

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΚΑΙ ΩΡΑ ΑΝΟΙΓΜΑΤΟΣ ΣΦΡΑΓΙΣΜΕΝΩΝ ΠΡΟΣΦΟΡΩΝ

Οι προσφορές θα ανοιχτούν την Δευτέρα, 17/02/2020 και ώρα 13.00 από την επιτροπή που ορίζει η Διευθυντής με βάση τον νόμο.

Προσκαλούμε τα Τουριστικά Πρακτορεία που πληρούν τις νόμιμες προδιαγραφές να καταθέσουν στο Γραφείο της Διεύθυνσης του Σχολείου σφραγισμένη προσφορά  που θα περιλαμβάνει τα εξής:

1. Υπεύθυνη δήλωση του Ν. 1599/86 του τουριστικού γραφείου ότι διαθέτει βεβαίωση Συνδρομής Νομίμων Προϋποθέσεων για τη Λειτουργία του καθώς και Ειδικό Σήμα Λειτουργίας αναφέροντας τον αριθμό του, το οποίο βρίσκεται σε ισχύ, και το οποίο είναι αναρτημένο σε εμφανές σημείο.
    2. Ασφάλιση Ευθύνης Διοργανωτή σύμφωνα με την κείμενη νομοθεσία.
    3. Πρόσθετη ασφάλιση μαθητών και συνοδών, που καλύπτει τα έξοδα σε περίπτωση ατυχήματος ή ασθένειας.
    4. Τελική συνολική τιμή συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ  του οργανωμένου ταξιδιού  αλλά και επιβάρυνση ανά μαθητή/τρια. Επίσης επιθυμούμε ρητά την επιστροφή των χρημάτων σε μαθητή / μαθήτρια στην περίπτωση που για αποδεδειγμένους λόγους, που αποδεικνύονται εγγράφως από τους καθ’ ύλην αρμόδιους φορείς,  ανωτέρας βίας ή αιφνίδιας ασθένειας, ματαιωθεί η συμμετοχή του/της.
    5. Υπεύθυνη δήλωση του Ν.1599/86 του τουριστικού γραφείου στην οποία να αναφέρεται ότι:

«τα λεωφορεία που θα χρησιμοποιηθούν κατά τις μετακινήσεις των μαθητών/τριών:

• Βρίσκονται σε άριστη κατάσταση
    • Διαθέτουν πιστοποιητικό πρόσφατου ελέγχου ΚΤΕΟ
    • Θα έχουν ελεγχθεί τα οχήματα και οι οδηγοί από τμήμα τροχαίας πριν την προβλεπόμενη αναχώρηση».

ΓΙΑ ΤΟ ΕΓΓΡΑΦΟ ΤΗΣ ΠΡΟΚΗΡΥΞΗΣ ΠΑΤΗΣΤΕARXEIO3 e0d18(pdf)