Ενημερωτικό προς τους γονείς για τον τρόπο λειτουργίας του σχολείου κατά την νέα σχολική χρονιά 2020-2021

ΑΓΙΑΣΜΟΣ

Την Δευτέρα 14/09/2020 οι μαθητές της Β΄και Γ΄τάξης θα προσέλθουν για τον αγιασμό στις 10:45πμ . H Β΄και Γ΄τάξη θα παραλάβει τα βιβλία την Τρίτη, 15/09/20.

ΧΡΗΣΗ ΜΑΣΚΑΣ

Την Δευτέρα παρακαλούμε να έχετε προμηθεύσει το παιδί σας με μία μάσκα. Οι μάσκες του Υπουργείου θα μοιραστούν την επομένη εβδομάδα. Οι μαθητές υποχρεούνται να έχουν καθημερινά και τις δύο μάσκες, σε ξεχωριστό πλαστικό σακουλάκι η καθεμιά.

Μαθητής που αρνείται να φορέσει την μάσκα  δεν επιτρέπεται να προσέλθει στην αίθουσα διδασκαλίας και ειδοποιείται ο κηδεμόνας να τον παραλάβει.  Ο μαθητής περιμένει σε ασφαλή χώρο του σχολείου και χρεώνεται απουσίες.

ΠΡΩΪΝΗ ΠΡΟΣΕΛΕΥΞΗ – ΔΙΑΛΕΙΜΜΑΤΑ

Όλοι οι μαθητές καθημερινά εισέρχονται στο προαύλιο με μάσκα από την κεντρική είσοδο (Οδός Έλλης).

• Α΄ΤΑΞΗ : ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ ΣΤΙΣ 08:10π.μ. ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΤΩΝ ΠΡΟΚΑΤ ΑΙΘΟΥΣΩΝ.

Ανά τμήμα, σε μονή σειρά, τηρώντας τις αποστάσεις υπό την εποπτεία των καθηγητών. Ακολούθως πηγαίνουν στην τάξη μόνο με την συνοδεία του καθηγητή κατά σειρά τμήματος.

• Β΄ΤΑΞΗ : ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ στις  08:15π.μ., ΣΤΟΝ ΧΩΡΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΩΝ ΚΑΘΗΓΗΤΩΝ ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ.
    • Γ΄ΤΑΞΗ : ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ 08:20π.μ.  ΣΤΟΝ ΧΩΡΟ ΤΟΥ ΚΛΕΙΣΤΟΥ ΓΗΠΕΔΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ.

Με τον ίδιο τρόπο πραγματοποιούνται τα διαλείμματα και η αποχώρηση από το σχολείο. Η μάσκα στα διαλείμματα δεν είναι υποχρεωτική εφόσον τηρούνται οι αποστάσεις.

ΜΠΟΥΡΑΝΤΑΣ ΟΘΩΝ

ΘΕΟΛΟΓΟΣ